Informacje na temat aktualnych przepisów i praw jakie przysługują pasażerom znajdą Państwo na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Aktualne informacje o prawach pasażera (strona Urzędu Lotnictwa Cywilnego).
Poradnik dla pasażerów przygotowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego
Procedura rozpatrywania skarg
Zgodnie z nowymi przepisami pasażer, którego lot został np. odwołany lub opóźniony w pierwszej kolejności powinien złożyć reklamację do przewoźnika. Linia lotnicza ma 30 dni na odpowiedź.
Po tym terminie pasażer, który nie otrzymał odpowiedzi lub była ona dla niego niesatysfakcjonująca, może złożyć wniosek w sprawie pozasądowego rozwiązania sporu do Rzecznika Praw Pasażerów lub skorzystać z drogi sądowej.
Rzecznika Praw Pasażerów, który rozwiązuje spory pasażerów w trybie znowelizowanej ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze oraz ustawy z dnia 23 września 2016 r. o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich powołał z dniem 1 kwietnia 2019 r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Rzecznika pod adresem: http://pasazerlotniczy.ulc.gov.pl
Uwaga
Poniższy formularz nie dotyczy:
1. Skarg dotyczących uszkodzenia lub zagubienia bagażu oraz czasu oczekiwania na wydanie bagażu.
Prosimy o bezpośredni kontakt z przewoźnikiem lotniczym. Lista przewoźników operujących z Lotniska Chopina.
2. Skarg dotyczących opóźnienia lub odwołania lotów
Prosimy o bezpośredni kontakt z przewoźnikiem lotniczym. Lista przewoźników operujących z Lotniska Chopina.
3. Skarg na działania funkcjonariuszy Straży Granicznej
Prosimy o kontakt z Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej.
4. Skarg na działania funkcjonariuszy Służby Celnej
Właściwy adres kontaktowy Urząd Celny III "Port Lotniczy'' w Warszawie
5. Skarg związanych z funkcjonowaniem kolei.
Szybka Kolej Miejska w Warszawie (SKM)
Koleje Mazowieckie (KM)
Intercity
Przedmiotowy formularz można:
- wysłać bezpośrednio poprzez kliknięcie przycisku "Wyślij formularz",
- pobrać i wysłać na adres mailowy: reklamacje@polish-airports.com lub na adres pocztowy:
Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" ul. Żwirki i Wigury 1, 00-906 Warszawa.
Prosimy o wypełnienie wszystkich pól formularza, skargi niezawierające imienia i nazwiska oraz adresu zwrotnego nie będą rozpatrywane.
Pobierz formularz reklamacji
Formularz reklamacji
Dane osoby składającej reklamację:
niepełnosprawnych
lub o ograniczonej
sprawności ruchowej
W trosce o komfort wszystkich pasażerów Lotnisko Chopina wprowadziło w Terminalu A szereg udogodnień związanych z obsługą osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Oznacza to, że wszystkie osoby niepełnosprawne podróżujące z warszawskiego portu mają możliwość bezpłatnego skorzystania z asysty na terenie Lotniska począwszy od punktu zgłoszenia, poprzez procedury odprawy i kontroli aż do zajęcia fotela w samolocie i z powrotem.
2. Jeżeli nie dokonasz zgłoszenia, dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić Ci oczekiwaną pomoc, jednakże może to się wiązać z koniecznością nieco dłuższego oczekiwania na nią.
3. Lotnisko Chopina w Warszawie gwarantuje profesjonalną i sprawną obsługę pasażerów niepełnosprawnych oraz pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej zgodnie ze standardami zawartymi w Dokumencie nr 30 ECAC, część I.
a. Pasażerowie odlatujący, którzy dokonali rezerwacji usługi z wyprzedzeniem po przybyciu do portu lotniczego i powiadomieniu o tym obsługi poprzez zgłoszenie w punkcie zgłoszeń:
- 80 % klientów nie powinno czekać na pomoc dłużej niż 10 minut,
- 90 % klientów nie powinno czekać dłużej niż 20 minut,
- 100 % klientów nie powinno czekać dłużej niż 30 minut.
b. Pasażerowie odlatujący, którzy nie dokonali rezerwacji usługi z wyprzedzeniem po przybyciu do portu lotniczego i powiadomieniu o tym obsługi poprzez zgłoszenie w punkcie zgłoszeń:
- 80 % klientów nie powinno czekać dłużej niż 25 minut,
- 90 % klientów nie powinno czekać dłużej niż 35 minut,
- 100 % klientów nie powinno czekać dłużej niż 45 minut.
c. Pasażerowie przylatujący, którzy dokonali rezerwacji usługi z wyprzedzeniem pomoc powinna być dostępna przy wyjściu ze statku powietrznego dla:
- 80 % klientów w ciągu 5 minut od momentu zatrzymania się samolotu na stanowisku postojowym,
- 90 % w ciągu 10 minut
- 100 % w ciągu 20 minut.
d. Pasażerowie przylatujący, którzy nie dokonali rezerwacji usługi z wyprzedzeniem pomoc powinna być dostępna przy wyjściu ze statku powietrznego dla:
- 80 % klientów w ciągu 25 minut od momentu zatrzymania się samolotu na stanowisku postojowym,
- 90 % w ciągu 35 minut,
- 100 % w ciągu 45 minut.
2. Autobus miejski - Przystanki autobusowe znajdują się naprzeciwko Terminala A (poziom przylotów i odlotów).
3. Kolej – na Lotnisko Chopina w Warszawie możesz również dojechać koleją. W łączniku pomiędzy stacją kolejową a Terminalem zlokalizowany jest pylon zgłoszeniowy do wezwania asysty dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej.
4. Parking – Na Parkingu P1 wyznaczono miejsca parkingowe dla samochodów osób niepełnosprawnych. Znajdują się one przy windach towarowo-osobowych. Parking jest płatny.
5. Dojście do Terminala A - Na poziomie odlotów zlokalizowane są 4 pylony zgłoszeniowe do wezwania asysty dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej.
6. Dojście do Terminala A z stacji - Droga przejścia pomiędzy stacją a wejściem do Terminala na poziomach przylotów i stacji kolejowej wyposażone zostały w ryflowane płyty posadzkowe przystosowane do prowadzenia osób niedowidzących.
- jednego z punktów zgłoszeń (zdjęcie punktu zgłoszenia) znajdujących się przed terminalem (pylony informacyjne) i za pomocą domofonu poinformuj o swoim przybyciu;
- do któregokolwiek z punktów informacji lotniskowej w terminalu;
- bądź do stanowiska odprawy Twojego rejsu.
Po przyjęciu Twojego zgłoszenia nasz dedykowany personel będzie do Twojej dyspozycji najpóźniej w ciągu 10 minut (w przypadku pasażerów, którzy zgłosili potrzebę asysty min 48 godz. przed rejsem).
Lokalizacja pylonów informacyjnych:

Lokalizacja pylonów przed Terminalem A (poziom odlotów).

Terminal A Lotniska Chopina wyposażony jest w szereg udogodnień przygotowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych i osobach o ograniczonej sprawności ruchowej. Udogodnienia oznaczone są symbolem:



2. Toalety – Na terenie lotniska, zarówno w strefie ogólnodostępnej jak i zastrzeżonej znajdują się toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

3. Dostępne windy – Wszystkie windy na naszym lotnisku przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych, są dobrze oznakowane i posiadają komunikaty napisane alfabetem Braille’a.
4. Dedykowane siedziska - W strefie ogólnodostępnej i zastrzeżonej Terminala rozmieszczone są specjalnie dostosowane i oznakowane siedziska dla osób niepełnosprawnych i osób z ograniczoną sprawnością ruchową
Kodeks Dobrego Postępowania Przy Obsłudze Naziemnej Osób Niepełnosprawnych
oraz Osób z Ograniczoną Sprawnością Ruchową na Lotnisku Chopina w Warszawie
Pobierz PDF