Zlokalizowana w centralnej części Polski Warszawa jest stolicą kraju, największym polskim miastem zamieszkanym przez ponad 1,7 mln ludzi i trzonem aglomeracji warszawskiej obejmującej swoim zasięgiem 3,2 mln mieszkańców.

Warszawa leży na szlaku komunikacyjnym pomiędzy Berlinem a Moskwą łączącym Zachodnią i Wschodnią Europę. Stolica Polski jest postrzegana jako jedno z najatrakcyjniejszych biznesowo miast w Europie. Jak wynika z rankingu firmy CBRE ogłoszonego na targach MIPIM 2013, Warszawa znalazła się w gronie pięciu najchętniej wybieranych lokalizacji inwestycyjnych w Europie. W ostatnich latach zdobyła miano regionalnego centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej.

Warszawa skupia siedziby największych polskich banków oraz polskie centrale wielu zagranicznych koncernów i jest liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej pod względem dostępności powierzchni biurowej. Jest także wiarygodnym i stabilnym partnerem do inwestycji długoterminowych o czym świadczą oceny ratingowe.

Powierzchnia biurowa w wybranych stolicach Europy Środkowo-Wschodniej


Miasto Istniejąca powierzchnia biurowa (w m2) Powierzchnia biurowa w budowie (w m2) Współczynnik zajętości (%)
Warszawa* 4.100.000 600.000 12%
Budapeszt** 3.172.400 66.000 19%
Praga* 2.960.000 323.000 13%
Bratysława* 1.470.000 b.d 15%
*dane za IV kwartał 2013
** dane za III kwartał 2013
źródło: raporty CBRE i Jones Lang LaSalle


W najnowszym rankingu "Emerging Trends Europe 2014" tworzonym wspólnie przez PwC oraz Urban Land Institue, przedstawiającym sytuację na rynku nieruchomości komercyjnych, Warszawa okazała się po raz kolejny najatrakcyjniejszą lokalizacją w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmując w sumie 11 miejsce w Europie Warszawa wyprzedziła takie miasta jak Wiedeń (12), Moskwę (13), Pragę (16) czy Rzym (24).

Miasto Istniejące inwestycje(punkty) Nowe inwestycje(punkty) Rozwój (punkty)
Monachium 4,21 3,67 3,86
Dublin 4,15 3,96 3,17
Hamburg 4,11 3,85 3,75
Berlin 4,09 3,81 3,72
Londyn 4,05 3,76 3,94
Zurich 3,95 3,42 3,63
Istanbuł 3,90 3,79 3,72
Kopenhaga 3,90 3,64 3,16
Sztokholm 3,89 3,65 3,50
Frankfurt 3,77 3,69 3,33
Warszawa 3,74 3,38 3,13


Zgodnie z danymi Ipsos Marketing Research "Ruch turystyczny w Warszawie w 2012 r." stolicę Polski odwiedziło w 2012 r. blisko 9 mln turystów krajowych i 3,3 mln turystów z zagranicy, co daje łączną liczbę 12, 3 mln. Jest to o 6% więcej niż w 2011 r.

Zdaniem Polaków miejscem najbardziej wartym zobaczenia w stolicy jest Muzeum Powstania Warszawskiego, natomiast obcokrajowcy najchętniej odwiedzają Stare Miasto. Uważa się również, że Warszawa może się poszczycić bardzo przyjaznymi i pomocnymi mieszkańcami, co sprawia, że przyjazd do niej to czysta przyjemność"

Zagraniczni turyści w Warszawie w 2012 (udział w %)


diagram

źródło: IPSOS Marketing Research "Ruch turystyczny w Warszawie w 2012r."

Lotnisko Chopina jest położone w południowo-zachodniej części Warszawy, około 8,5 km od centrum miasta. Dzięki tak dogodnej lokalizacji czas podróży z lotniska do centrum Warszawy zajmuje 30 min. autobusem komunikacji miejskiej i ok. 20 min. taksówką, pociągiem lub samochodem. Warszawskie lotnisko znajduje się również zaledwie 1,4 km od drogi ekspresowej S79, 5km od Południowej Obwodnicy Warszawy (S2) oraz 16 km od autostrady A2. Dzięki tym nowopowstałym arteriom komunikacyjnym w znaczący sposób poprawił się czas i komfort dojazdu dla pasażerów przybywających nie tylko z większości warszawskich dzielnic, ale również spoza Warszawy.

W roku 2012 obszar ciążenia Lotniska Chopina obejmował swoim zasięgiem prawie 9,5 mln osób zamieszkujących obszar w zasięgu do 3 godzin podróży samochodem od lotniska.



źródło: Analiza Mott MacDonald dla PPL 2012



Czas dojazduPopulacja w 2012
(w tysiącach)
0 min - 60 min2.396
60 min - 120 min2.169
120 min - 180 min4.873


Skumulowany czas dojazduSkumulowana populacja w 2012
(w tysiącach)
0 min - 60 min2.396
0 min - 120 min4.565
0 min - 180 min9.439

źródło: Analiza Mott MacDonald dla PPL 2012



Szacuje się, że dzięki rozwojowi infrastruktury drogowej i kolejowej obszar ciążenia Lotniska Chopina w najbliższych latach znacząco się powiększy, a liczba mieszkańców w zasięgu 3 godzin jazdy samochodem od lotniska osiągnie w roku 2015 13 mln.

Miasto stołeczne Warszawa zamieszkuje obecnie ponad 1,7 mln mieszkańców a aglomerację warszawską ponad 3 mln. Największymi miastami w odległości do 200 km od Warszawy są:

MiastoOdległość w linii prostej
(w km)
Odległość drogowa
(w km)
Liczba mieszkańców 2012
(w tysiącach)
Siedlce879276
Radom92102220
Płock95110123
Ostrołęka10211953
Łódź119129719
Piotrków Trybunalski12813576
Włocławek140161115
Biała Podlaska14616158
Lublin152167350
Kielce154178200
Olsztyn176213175
Białystok178192295
Toruń186212204

Polska (2013)

  • Liczba ludności: 38,5 mln
  • Powierzchnia: 312.679 km2
  • PKB: 1.635,7 mld PLN (ok. 536 mld USD)
  • PKB na mieszkańca: 42.485 PLN (ok. 13.930 USD)
  • Średnia stopa bezrobocia wg Eurostat: 10,4%
  • Średnie wynagrodzenie: 3.837,20 PLN (ok. 1.258 USD)
  • Płaca minimalna: 1.680 PLN (ok. 550 USD)
  • Wartość eksportu towarów z Polski: 152,8 mld EUR (+6%)
  • Wartość importu towarów do Polski: 155,1 mld EUR (+1%)

Warszawa (2013)

  • Liczba ludności: 1,7 mln
  • Powierzchnia: 517 km2
  • Stopa bezrobocia wg GUS: 4,7% (kwiecień 2014)
  • Średnie wynagrodzenie: 4.971,40 PLN (1.630 USD)

Lotnisko Chopina w Warszawie (2014)

  • 10,59 mln obsłużonych pasażerów (spadek o 0,9% w porównaniu z 2013)
  • prawie 122 tysiące obsłużonych operacji lotniczych w ruchu pasażerskim (wzrost o ok. 1,7% w porównaniu z rokiem 2013)
  • ponad 68 tysięcy ton obsłużonych ładunków (wzrost o 6% w porównaniu z rokiem 2013)
  • 15% udział przewoźników niskokosztowych w ruchu pasażerskim (9% udział w liczbie operacji lotniczych)
  • spadek o 1,8% liczby pasażerów w ruchu międzynarodowym w porównaniu z rokiem 2013 (1% spadek liczby międzynarodowych operacji lotniczych)
  • 33 linie lotnicze i 85 kierunków w sezonie Lato 2014

Ruch pasażerski w latach 2009 - 2014


RokLiczba pasażerów
20098.320.927
20108.712.384
20119.337.734
20129.587.842
201310.683.706
201410.590.473

źródło: baza danych PPL



Pasażerskie operacje lotnicze w latach 2009 - 2014


RokLiczba operacji
2009115.934
2010116.691
2011119.399
2012118.320
2013123.981
2014121.913

źródło: baza danych PPL



10 największych przewoźników rozkładowych w roku 2014


Linia lotniczaLiczba pasażerów
(w tysiącach)
PLL LOT4.551,9
Wizz Air1.200,1
Lufthansa475,0
Air France327,6
KLM240,0
Norwegian225,9
Swiss179,9
British Airways176,5
Emirates161,2
Aeroflot140,8

źródło: baza danych PPL



10 największych przewoźników czarterowych w roku 2014


Linia lotniczaLiczba pasażerów
(w tysiącach)
Travel Service490,6
Enter Air466,0
Small Planet243,6
PLL LOT108,7
Eurolot45,8
Pegasus Airlines42,1
Nouvelair38,8
Corendon21,2
Onur Air10,3
Arkefly7,5

źródło: baza danych PPL



10 najpopularniejszych destynacji rozkładowych w 2014


DestynacjaLiczba pasażerów
(w tysiącach)
Londyn (LHR, LTN, LGW)759,0
Paryż (BVA, CDG)519,4
Frankfurt (FRA)446,3
Amsterdam (AMS)370,3
Gdańsk (GDN)277,8
Bruksela (BRU, CRL)275,4
Kraków (KRK)274,7
Monachium (MUC)274,1
Wrocław (WRO)255,8
Moskwa (SVO)226,9

źródło: baza danych PPL



10 najpopularniejszych destynacji czarterowych w 2014


DestynacjaLiczba pasażerów
(w tysiącach)
Antalya (AYT)144,6
Hurghada (HRG)91,1
Sharm el Sheikh (SSH)71,8
Tel Awiw (TLV)64,7
Rodos (RHO)64,3
Heraklion (HER)60,2
Fuerteventura (FUE)50,5
Teneryfa (TFS)49,8
Bodrum (BJV)48,0
Kos (KGS)41,7

źródło: baza danych PPL



Przewozy ładunków w latach 2009-2014


RokFracht i poczta
(w tysiącach ton)
200950,14
201057,11
201160,62
201262,52
201364,28
201468,67

źródło: baza danych PPL

Nieustannie rozwijające się polska gospodarka, biznesowy potencjał Warszawy i Mazowsza jak również atrakcyjny system zniżek od opłat lotniskowych oraz rozbudowane programy współpracy marketingowej dla przewoźników i touroperatorów oferowane przez Lotnisko Chopina, pozwalają na ciągły rozwój siatki połączeń lotniczych z Warszawy. Dane za rok 2014 dotyczące pasażerów podróżujących z/do Warszawy bezpośrednio i przez lotniska przesiadkowe wskazują, że kierunkami o największym potencjale ruchu pasażerskiego, których nie ma aktualnie w siatce połączeń rozkładowych z Warszawy, są:

Kierunki pozaeuropejskie

 
Kierunek Liczba pasażerów podróżujących z/do
Warszawy niebezpośrednio w 2014
Bangkok (BKK) 37 600
Hong Kong (HKG) 24 600
Szanghaj (PVG) 22 300
Tokio (NRT) 18 500
Hanoi (HAN) 17 100
Los Angeles (LAX) 16 600
Delhi (DEL) 15 800
 

źródło: Airport IS, IATA BSP 2015


Kierunki europejskie

 
Kierunek Liczba pasażerów podróżujących z/do
Warszawy w 2014
Nicea (NCE) 39 200
Stuttgart (STR) 25 200
Wenecja (VCE) 21 100
Manchester (MAN) 18 600
Lyon (LYS) 18 200
Aberdeen (ABZ) 15 900
Porto (OPO) 12 800
Bolonia (BLQ) 12 500
Florencja (FLR) 10 800
 

źródło: Airport IS, IATA BSP 2015



Natomiast kierunkami znajdującymi się obecnie w siatce połączeń rozkładowych, na których istnieje potencjał dla wzrostu częstotliwości są:
 

Kierunki pozaeuropejskie

 
Kierunek Liczba pasażerów podróżujących z/do
Warszawy niebezpośrednio w 2014
Nowy Jork (EWR, JFK) 43 600
Chicago (ORD) 19 100
Pekin (PEK) 16 500
Toronto (YYZ) 15 000
Dubaj (DXB) 9100
 

źródło: Airport IS, IATA BSP 2015


Kierunki europejskie

 
Kierunek Liczba pasażerów podróżujących z/do
Warszawy niebezpośrednio w 2014
Madryt (MAD) 29 200
Lizbona (LIS) 26 000
Barcelona (BCN) 19 400
Genewa (GVA) 19 100
Istambuł (IST) 19 000
 

źródło: Airport IS, IATA BSP 2015



Liczba pasażerów podróżujących niebezpośrednio pomiędzy poszczególnymi lotniskami jest ważnym, ale nie jedynym determinantem potencjału ruchu danego połączenia. Dlatego nasz zespół analityków wspiera linie lotnicze w jego dokładniejszym oszacowywaniu. Linie lotnicze zainteresowane współpracą w tym zakresie proszone są o kontakt mailowy: p.lenarczyk@polish-airports.com
Profil pasażera na Lotnisku Chopina w Warszawie w roku 2014

Wiek



Wykształcenie



Płeć



Cel podróży



Pozycja zaowdowa



źródło: Biuro Handlowe Lotniska Chopina w Warszawie