Zlokalizowana w centralnej części Polski Warszawa jest stolicą kraju, największym polskim miastem zamieszkanym przez ponad 1,75 mln ludzi i trzonem aglomeracji warszawskiej obejmującej swoim zasięgiem 3,2 mln mieszkańców.

Warszawa leży na szlaku komunikacyjnym pomiędzy Berlinem a Moskwą łączącym Zachodnią i Wschodnią Europę. Stolica Polski jest postrzegana jako jedno z najatrakcyjniejszych biznesowo miast w Europie. Jak wynika z raportu "fDi European Cities and Regions of the Future 2018/19" Warszawa jest na 11. miejscu w kategorii ogólnej europejskich miast w kontekście atrakcyjności dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Również w innych kategoriach Warszawa uplasowała się wysoko m.in.: 2 miejsce w miastach Europy wschodniej czy 3 w kategorii „przyjazne środowisko dla biznesu” spośród wszystkich głównych europejskich miast.



Warszawa skupia siedziby największych polskich banków oraz polskie centrale wielu zagranicznych koncernów i jest liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej pod względem dostępności powierzchni biurowej. Jest także wiarygodnym i stabilnym partnerem do inwestycji długoterminowych o czym świadczą oceny ratingowe.

Powierzchnia biurowa w wybranych stolicach Europy Środkowej

Miasto Istniejąca powierzchnia biurowa
(w m2)
Powierzchnia biurowa w budowie (w m2) Współczynnik zajętości (%)
Warszawa 5.284.000 750.000 12%
Budapeszt 3.383.000 437.000 8%
Praga 3.353.000 290.000 7%
Bratysława 1.720.000 206.000 6%
Berlin 20.234.000 883.000 3,5%
Wiedeń 11.003.000 b.d. 5,5%
  źródło: JLL, IV kw. 2017

Zgodnie ze stołecznym raportem „Turystyka w Warszawie 2016 ” Warszawę łącznie odwiedziło ponad 20 milionów osób (przyjazdy jednodniowe i przyjazdy turystów), z czego prawie 3 mln obcokrajowców.

Polacy najchętniej odwiedzają Muzeum Powstania Warszawskiego, Stare Miasto i Łazienki Królewskie, a obcokrajowcy Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki oraz POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na zlecenie Urzędu Miasta najwięcej turystów z zagranicy przyjeżdża do Warszawy z Wielkiej Brytanii (12%), Niemiec (11%), Francji (7%), Włoch (6%) i Hiszpanii (6%). Wielu zwiedzających pochodzi również z USA, Litwy, Holandii, Szwecji i Izraela. Pokazuje to duże zainteresowanie Warszawą, jako miejscem na interesujący city-break.


Zagraniczni turyści w Warszawie w 2017 (udział w %)


 

źródło: https://wot.waw.pl/wp-content/uploads/2016/08/Turystyka_w_Warszawie_Raport_2016.pdf

Lotnisko Chopina jest położone w południowo-zachodniej części Warszawy, około 8,5 km od centrum miasta. Dzięki tak dogodnej lokalizacji czas podróży z lotniska do centrum Warszawy zajmuje 30 min. autobusem komunikacji miejskiej i ok. 20 min. taksówką, pociągiem lub samochodem. Warszawskie lotnisko znajduje się również zaledwie 1,4 km od drogi ekspresowej S79, 5km od Południowej Obwodnicy Warszawy (S2) oraz 16 km od autostrady A2. Dzięki tym nowopowstałym arteriom komunikacyjnym w znaczący sposób poprawił się czas i komfort dojazdu dla pasażerów przybywających nie tylko z większości warszawskich dzielnic, ale również spoza Warszawy.

W roku 2012 obszar ciążenia Lotniska Chopina obejmował swoim zasięgiem prawie 9,5 mln osób zamieszkujących obszar w zasięgu do 3 godzin podróży samochodem od lotniska.



źródło: Analiza Mott MacDonald dla PPL 2012



Czas dojazduPopulacja w 2012
(w tysiącach)
0 min - 60 min2.396
60 min - 120 min2.169
120 min - 180 min4.873


Skumulowany czas dojazduSkumulowana populacja w 2012
(w tysiącach)
0 min - 60 min2.396
0 min - 120 min4.565
0 min - 180 min9.439

źródło: Analiza Mott MacDonald dla PPL 2012



Szacuje się, że dzięki rozwojowi infrastruktury drogowej i kolejowej obszar ciążenia Lotniska Chopina w najbliższych latach znacząco się powiększy, a liczba mieszkańców w zasięgu 3 godzin jazdy samochodem od lotniska osiągnie w roku 2015 13 mln.

Miasto stołeczne Warszawa zamieszkuje obecnie ponad 1,7 mln mieszkańców a aglomerację warszawską ponad 3 mln. Największymi miastami w odległości do 200 km od Warszawy są:

MiastoOdległość w linii prostej
(w km)
Odległość drogowa
(w km)
Liczba mieszkańców 2012
(w tysiącach)
Siedlce879276
Radom92102220
Płock95110123
Ostrołęka10211953
Łódź119129719
Piotrków Trybunalski12813576
Włocławek140161115
Biała Podlaska14616158
Lublin152167350
Kielce154178200
Olsztyn176213175
Białystok178192295
Toruń186212204

Polska (2017)

  • Liczba ludności: 38,4 mln
  • Powierzchnia: 312.679 km2
  • Wzrost PKB: 4,3%
  • PKB na mieszkańca: 48.208 PLN (ok. 14.608 USD)
  • Średnia stopa bezrobocia wg GUS: 6,6%
  • Średnie wynagrodzenie brutto: 4.973,7 PLN (ok. 1.506 USD)
  • Płaca minimalna brutto: 2.100 PLN (ok. 636 USD)
  • Wartość eksportu towarów z Polski: 228,2 mld USD (+11,3%)
  • Wartość importu towarów do Polski: 227,8 mld USD (+13,5%)
 

Warszawa (2017)

  • Liczba ludności: 1,75 mln
  • Powierzchnia: 517 km2
  • Stopa bezrobocia wg GUS: 2,0%
  • Średnie wynagrodzenie: 6.232,8 PLN (1.888 USD)
 

Lotnisko Chopina w Warszawie (2017)

  • 15,7 mln obsłużonych pasażerów
  • 172 tysiące obsłużonych operacji lotniczych w ruchu pasażerskim
  • 98 tysięcy ton obsłużonych ładunków
  • 37 regularnych przewoźników lotniczych i 119 kierunków w sezonie Lato 2017
 

Ruch pasażerski w latach 2009 - 2017

 
Rok Liczba pasażerów
2009 8.320.927
2010 8.712.384
2011 9.337.734
2012 9.587.842
2013 10.683.706
2014 10.590.473
2015 11.206.677
2016 12.836.751
2017 15.752.897
 

źródło: baza danych PPL

 

Operacje lotnicze w latach 2011 - 2017

 
Rok Liczba operacji
2011 142.700
2012 140.113
2013 144.114
2014 140.724
2015 142.354
2016 155.934
2017 172.969
 

źródło: baza danych PPL

 

10 największych przewoźników rozkładowych w roku 2017


 
Linia lotnicza Liczba pasażerów
(w tysiącach)
PLL LOT 6.828,4
Wizz Air 2.305,2
Ryanair 629,6
Lufthansa 519,5
Air France 360,1
KLM 267,4
Emirates 243,9
Aerofłot 209,0
Norwegian 207,6
Swiss 185,3
 

źródło: baza danych PPL

 

10 największych przewoźników czarterowych w roku 2017

 
Linia lotnicza Liczba pasażerów
(w tysiącach)
Enter Air 559,5
Travel Service 532,4
Small Planet 492,3
PLL LOT 72,8
TUI Airlines 64,5
Corendon Airlines 51,2
Israir 28,0
Bulgarian Air Charter 19,7
Sunexpress 10,4
Nouvelair 8,9
 

źródło: baza danych PPL

 

10 najpopularniejszych destynacji rozkładowych w 2017

 
Destynacja Liczba pasażerów
(w tysiącach)
Londyn (LHR, LTN, LGW) 909,9
Paryż (BVA, CDG) 575,6
Frankfurt (FRA) 531,6
Wrocław (WRO) 528,2
Gdańsk (GDN) 523,8
Amsterdam (AMS) 459,9
Bruksela (BRU, CRL) 426,6
Kraków (KRK) 351,6
Kijów (IEV, KBP) 341,8
Monachium (MUC) 325,6
 

źródło: baza danych PPL

 

10 najpopularniejszych destynacji czarterowych w 2017

 
Destynacja Liczba pasażerów
(w tysiącach)
Antalya (AYT) 99
Burgas (BOJ) 89
Tel Aviv (TLV) 89
Rodos (RHO) 81
Heraklion (HER) 76
Zakynthos (ZTH) 73
Teneryfa (TFS) 66
Fuerteventura (FUE) 63
Korfu (CFU) 58
Kos (KGS) 57
 

źródło: baza danych PPL

 

Przewozy ładunków (cargo + poczta) w latach 2009-2017

 
Rok Cargo i poczta
(w tysiącach ton)
2009 50
2010 57
2011 61
2012 63
2013 64
2014 69
2015 72
2016 85
2017 98
 

źródło: baza danych PPL

Nieustannie rozwijające się polska gospodarka, biznesowy potencjał Warszawy i Mazowsza jak również atrakcyjny system zniżek od opłat lotniskowych oraz rozbudowane programy współpracy marketingowej dla przewoźników i touroperatorów oferowane przez Lotnisko Chopina, pozwalają na ciągły rozwój siatki połączeń lotniczych z Warszawy. Wstępne dane za rok 2017 dotyczące pasażerów podróżujących z/do Warszawy bezpośrednio i przez lotniska przesiadkowe wskazują, że kierunkami o największym potencjale ruchu pasażerskiego, których nie ma aktualnie w siatce połączeń rozkładowych z Warszawy (WAW), są:

Kierunki pozaeuropejskie

 
Kierunek Liczba pasażerów podróżujących z/do
Warszawy (WAW) niebezpośrednio w 2017
Bangkok (BKK) 68 000
Hanoi (HAN) 49 000
Szanghaj (PVG) 32 000
Hong Kong (HKG) 28 000
Delhi (DEL) 26 000
San Francisco (SFO) 19 000
Miami (MIA) 19 000
Sydney (SYD) 16 000
Guangzhou (CAN) 15 000
Waszyngton (IAD) 15 000
 

źródło: Sabre Data & Analytics Market Intelligence
 

Kierunki europejskie

 
Kierunek Liczba pasażerów podróżujących z/do
Warszawy (WAW) w 2017
Bolonia (BLQ) 13 000
Hannower (HAJ)* 11 000
Florencja (FLR) 10 000
Bilbao (BIO) 10 000
Dubrownik (DBV)* 8 000
Marsylia (MRS) 8 000
Baku (GYD) 8 000
Edynburg (EDI) 7 000
Norymberga (NUE)* 7 000
Tuluza (TLS) 6 500
 

źródło: Sabre Data & Analytics Market Intelligence

* kierunku uruchamiane od sezonu Lato 2018

Natomiast kierunkami znajdującymi się obecnie w siatce połączeń rozkładowych, na których istnieje potencjał dla wzrostu częstotliwości są:
 

Kierunki pozaeuropejskie

 
Kierunek Liczba pasażerów podróżujących z/do
Warszawy (WAW) niebezpośrednio w 2017
Nowy Jork (EWR, JFK) 79 000
Chicago (ORD) 33 000
Pekin (PEK) 26 000
Toronto (YYZ) 18 000
Tokio (NRT) 18 000
Seul (ICN) 16 000
Stambuł (IST) 12 000
Tel Aviv (TLV) 12 000
Dubaj (DXB) 7 000
 

źródło: Sabre Data & Analytics Market Intelligence

 

Kierunki europejskie

 
Kierunek Liczba pasażerów podróżujących z/do
Warszawy (WAW) niebezpośrednio w 2017
Lizbona (LIS) 22 000
Madryt (MAD) 22 000
Barcelona (BCN) 16 000
Genewa (GVA) 16 000
Oslo (OSL) 14 000
Goeteborg (GOT) 13 000
Porto (OPO) 13 000
Sztokholm (ARN) 12 000
Wenecja (VCE) 12 000
Dublin (DUB) 11 000
 

źródło: Sabre Data & Analytics Market Intelligence



Liczba pasażerów podróżujących niebezpośrednio pomiędzy poszczególnymi lotniskami jest ważnym, ale nie jedynym determinantem potencjału ruchu danego połączenia. Dlatego nasz zespół analityków wspiera linie lotnicze w jego dokładniejszym oszacowywaniu. Linie lotnicze zainteresowane współpracą w tym zakresie proszone są o kontakt mailowy: aerosales.policy@polish-airports.com
Profil pasażera na Lotnisku Chopina w Warszawie w roku 2017
 

Wiek


 

Wykształcenie


 

Płeć


 

Cel podróży


 

Pozycja zawodowa


 

źródło: Biuro Handlowe Lotniska Chopina w Warszawie