Chopin Music Spot


Chwila relaksu przy muzyce przed odlotem? Teraz to już możliwe. Lotnisko Chopina we współpracy z firmą Steinway&Sons oddało do dyspozycji pasażerów dwa fortepiany marki Boston. Zagrać na nich może każdy chętny, planowane są również koncerty zawodowych pianistów i uczniów szkół muzycznych.

Chopin Music Spot, to strefa promująca muzykę klasyczną, a szczególnie dzieła Fryderyka Chopina. Jest to miejsce otwarte i dostępne dla wszystkich pasażerów i gości lotniska, w którym można posłuchać muzyki w najlepszym wydaniu, a także samemu zagrać coś dla innych. Otwarcie Chopin Music Spot nieprzypadkowo zbiegło się w czasie z rozpoczęciem XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Lotnisko Chopina jest oficjalnym partnerem tej imprezy i aktywnie włącza się w jej promocję. 

Lokalizacja Chopin Music Spot
 

Strefa Chopin Music Spot znajduje się w strefie B ogólnodostępnej części hali odlotów (obok kawiarni Espressamente Illy). Instalacja, której głównym elementem jest koncertowy fortepian Boston Performance wyprodukowany przez firmę Steinway & Sons, będzie towarzyszyła pasażerom i gościom lotniska przez najbliższy rok. Dzięki niej każdy, kto poczuje w sobie artystyczną wenę, będzie mógł zasiąść za klawiszami prawdziwego koncertowego instrumentu najwyższej klasy – wartego kilkaset tysięcy złotych fortepianu Boston Performance Edition. W przerwach między koncertami na żywo oczekiwanie na podróż umilać będzie „niewidzialny pianista”, czyli automat odtwarzający na fortepianie utwory Chopina. Drugi fortepian marki Boston ustawiony jest w strefie pasażerskiej, w hallu przed strefą kontroli paszportowej. Ten również dostępny jest publicznie dla wszystkich chętnych.


 


Dowiedz się więcej o wspieraniu przez Lotnisko Chopina w Warszawie inicjatyw kulturalnych.


Warszawskie lotnisko związane jest z Fryderykiem Chopinem od 2001 r. Inicjatorem nadania patronatu Chopina warszawskiemu portowi lotniczemu było Towarzystwo Chopinowskie. 22 marca 2001 roku ówczesny prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski w towarzystwie premiera Jerzego Buzka oraz prymasa Józefa Glempa uroczyście nadali lotnisku imię kompozytora oraz odsłonili przed terminalem jego popiersie autorstwa Zofii Wolskiej. Od tego momentu oficjalna nazwa portu brzmiała "Port lotniczy im. Fryderyka Chopina", którą w 2010 r. przemianowano na „Lotnisko Chopina w Warszawie”. Dziś jest to jedyna oficjalnie obowiązująca nazwa, wpisana do Rejestru Lotnisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Lotnisko Chopina wspiera i propaguje wartościowe inicjatywy kulturalne związane z Polską i Warszawą.

Lotnisko Chopina nosi zaszczytne miano Oficjalnego Portu Lotniczego XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, w którym weźmie udział 80 pianistów z 20 krajów. Większość z nich przybędzie do Polski rejsami lotniczymi i pierwszą styczność z Polską będzie miało właśnie na Lotnisku Chopina.

Lotnisko Chopina w Warszawie od lat wspiera projekty popularyzujące wiedzę o historii awiacji i osiągnięciach polskich lotników. Dlatego też zostało oficjalnym partnerem filmu „Spitfire Liberator: The Alex Herbst Story” o ostatnim żyjącym polskim pilocie Dywizjonu 303. Premiera filmu w polskich kinach odbędzie się w listopadzie.

Lotnisko Chopina jest oficjalnym mecenasem najnowszej płyty Włodka Pawlika „America”, laureata pierwszej w historii nagrody Grammy dla polskiego jazzmana.

Lotnisko Chopina z dumą sponsoruje VI Międzynarodowy Festiwal Filmów Lotniczych - Fly Film Festival, czyli przeglądu filmów dokumentalnych i amatorskich o tematyce lotniczej.

W 2015 r. Lotnisko Chopina zostało również oficjalnym partnerem musicalu „Mamma Mia!”, który jest hitem w stołecznym Teatrze Muzycznym ROMA. Musical zawiera najbardziej znane i lubiane przeboje zespołu ABBA. Premiera spektaklu odbyła się 21 lutego.