Lotnisko Chopina najpopularniejszą galerią w Polsce. Dziś uroczyście zainaugurowano wystawę „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj Polskie Pomniki Historii”, którą można już oglądać na terenie stołecznego portu. „Tu przybysze z różnych stron świata mogą po raz pierwszy spotkać się z polskim dziedzictwem kulturowym” – podkreślają organizatorzy.
„Polskie Pomniki Historii” – na Lotnisku Chopina zaprezentowano najnowszą wystawę Niepodległej
Kalwaria Zebrzydowska, kopalnia soli w Bochni, Kanał Augustowski czy Zamek Piastów Śląskich w Brzegu – to tylko niektóre ze 105 obiektów o statusie Pomnika Historii, których zdjęcia można już oglądać na wystawie „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj Polskie Pomniki Historii” organizowanej przez Niepodległą. Podczas dzisiejszego wernisażu był obecny między innymi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który podkreślił, że wystawa w przestrzeni Lotniska Chopina jest drugą odsłoną wizualnej opowieści o skarbach kultury polskiej w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i prezentuje najpiękniejsze zabytki naszego kraju.

Jak zaznaczają organizatorzy, wystawie przyświecają trzy nadrzędne cele. Pierwszym jest promocja bogactwa i różnorodności polskiego dziedzictwa kulturowego przez pryzmat 105 obiektów o statusie Pomnika Historii. Drugim, opowieść o różnych obliczach polskiej historii i tożsamości. Zaś trzecim, promocja naszego kraju w aspekcie turystyczno-krajoznawczym.

„Ruch przesiadkowy w Warszawie stale rośnie, pojawiają się kolejne długodystansowe trasy. W tym momencie co trzeci pasażer korzystający z usług Lotniska Chopina nie wysiada tu, tylko leci w dalszą podróż. Otwierana dziś wystawa – „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” w artystyczny sposób zachęca do odkrywania naszego kraju, który ma wiele ciekawych miejsc i zakątków wartych obejrzenia.” – powiedział Grzegorz Michorek, Dyrektor Pionu Handlowego PPL.  – „To fantastyczna okazja do promowania turystyki w Polsce, do zwiększania zainteresowania naszym krajem za granicą. Mamy nadzieję, że te piękne zdjęcia będą zachęcać turystów do umieszczenia Polski jako punktu docelowego w swojej podróży.”

Wystawę „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj Polskie Pomniki Historii” można oglądać od dziś, 8 października 2019 na Lotnisku Chopina. Ekspozycja zostanie podzielona na dwie odsłony (każda po około 50 obiektów): październik 2019 – luty 2020 oraz marzec – sierpień 2020. Obecnie prace znajdują się w łączniku kolejki SKM, w strefie CDE Terminala, strefie tranzytowej i strefie VIP Line. Liczba punktów, w których zostaną zaprezentowane prace będzie sukcesywnie rozszerzana.

Wystawa „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” objęta została honorowym patronatem Andrzeja Dudy, Prezydenta RP.

Jednak warto przypomnieć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy wystawa Niepodległej gości w przestrzeniach Lotniska Chopina. Na terenie stołecznego portu od listopada do sierpnia 2019 roku prezentowana była ekspozycja polskiego malarstwa pt. „Polski Album Rodzinny”.
 

Powrót