Ponad 1,9 mln pasażerów obsłużono na Lotnisku Chopina w pierwszym miesiącu wakacji 2018 r. Na bardzo dobre wyniki znaczący wpływ ma stałe zwiększanie się liczby pasażerów warszawskiego portu uczestniczących w ruchu międzynarodowym (głównie tranzytowym).

 
Blisko dwa miliony pasażerów w lipcu
Takiego lipca jeszcze w historii Lotniska Chopina nie było. Rok wcześniej, w analogicznym czasie, z usług warszawskiego portu skorzystało 1,7 mln pasażerów. To oznacza wzrost o 12,6 proc.

W ciągu siedmiu minionych miesięcy bieżącego roku w ruchu międzynarodowym było prawie 9 mln podróżnych (to więcej o prawie 20 proc. rok do roku), z czego 27 proc. stanowili pasażerowie tranzytowi. W całym 2017 roku było ich 24 proc.

W ruchu krajowym z warszawskiego portu skorzystał od stycznia do lipca 2018 r. blisko milion pasażerów.

W strategię rozwoju Lotniska Chopina jako ważnego punktu przesiadkowego w tej części Europy wpisują się dwa nowe połączenia, dostępne od lipca – do Billund oraz do Zaporoża (oba realizowane przez LOT).

Dołączając te dwa kierunki do swojej oferty (do duńskiego miasta słynącego z sąsiedztwa Legolandu można podróżować także z Wizzair) warszawskie lotnisko konsekwentnie realizuje koncepcję łączenia bliskiej zagranicy z wieloma rejonami świata. Co przynosi, obserwując wyniki przewozowe, wymierne korzyści.

Tegoroczne sukcesy Lotniska Chopina zostały zauważone także w Europie. Według opublikowanego właśnie raportu organizacji ACI stołeczny port – w podsumowaniach czerwca, pierwszego półrocza, a także drugiego kwartału 2018 roku – zajmuje czwarte miejsce, biorąc pod uwagę tegoroczny wzrost liczby pasażerów wśród lotnisk UE w grupie 2 (obsługującej od 10 do 25 mln osób).

W klasyfikacji pierwszego półrocza czwartą lokatę, wraz z lotniskiem Chopina, dzieli ex aequo port w Budapeszcie (oba lotniska zanotowały wzrost wielkości 14,8 proc.). Pierwszą trójkę wspomnianej grupy 2 (10-25 mln pasażerów) tworzą odpowiednio porty w Ankarze, Moskwie (Wnukowo) oraz w Kijowie (Boryspol).

Dodajmy, że również druga połowa roku zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Wraz z początkiem sezonu zima 2018/19 na Lotnisko Chopina powróci brytyjska linia lotnicza easyJet. Przewoźnik zaoferuje z Warszawy cztery kierunki: Bazylea, Berlin Tegel, Genewa i Londyn Gatwick. Natomiast Wizzair zamierza uruchomić w tym czasie bezpośrednie połączenie z Wiedniem.

Tempo wzrostu popularności Lotniska Chopina potwierdza – w związku z kurczącą się przepustowością - pilną potrzebę rozbudowy stołecznego portu, która została zaplanowana przez PPL na najbliższe lata.

Powrót