Wczoraj późnym wieczorem na Lotnisku Chopina zainaugurowano nowe połączenie PLL LOT z Warszawy do Astany. W otwarciu nowego kierunku uczestniczył Mariusz Szpikowski, naczelny dyrektor PPL, dyrektor Lotniska Chopina, Altay Abibullayev, były ambasador Kazachstanu w Polsce i Rafał Milczarski, prezes PLL LOT.
Lataj z LOT-em do Kazachstanu
W pierwszy rejs do Astany Boeing 737-800 NG LOT-u wystartował około godziny 23.00. Maszyna wylądowała w Kazachstanie niespełna 5 godzin później. Tym samym samolot pokonał odległość ok 3,5 tys. km. Jest to najdłuższe połączenie, jakie LOT realizuje samolotami z rodziny Boeing 737.

Połączenie z Warszawy do Astany jest realizowane 4 razy w tygodniu, w poniedziałki, środy, piątki i soboty. Rejsy powrotne z Astany do Warszawy startują we wtorki, czwartki, soboty i niedziele. Rozkład został przemyślany tak, by zapewnić wygodną podróż nie tylko pasażerom podróżującym między Polską a Kazachstanem, ale również między Kazachstanem a innymi krajami Europy i Ameryki Północnej.

Połączenie do Astany jest już 28. zainaugurowanym przez polskiego przewoźnika połączeniem od początku 2016 roku, obok Los Angeles, Newark, Seulu i Tokio. Uruchomienie bezpośrednich rejsów na trasie Warszawa-Astana to jeden z elementów strategii rentownego rozwoju LOT-u do 2020 roku.

Kazachstan to obecnie najdynamiczniej rozwijający się ośrodek gospodarczy w Azji Centralnej, a nowoczesna Astana należy do najważniejszych stolic biznesowych regionu. Od 10 czerwca w Astanie rozpocznie się Międzynarodowa Wystawa EXPO 2017, której tematem będą innowacje w zakresie energii odnawialnej i technologii. LOT jest  oficjalnym Partnerem Expo 2017,

Nowe połączenie będzie też znaczącym wsparciem dla obecności Polski na wystawie, która w ramach swojego pawilonu zaprezentuje polskie innowacje. Jesienią w ramach EXPO 2017, 6 września odbędzie się w Astanie Forum Gospodarcze, a 7 września - Dzień Polski.
 

Powrót