Lotnisko Chopina zostało uhonorowane tytułem IDOLA wśród instytucji i firm przyjaznych osobom niewidomym. Wyróżnienie przyznane zostało na podstawie głosów niepełnosprawnych pasażerów oddanych w plebiscycie zorganizowanym przez fundację Szansa dla Niewidomych.
Lotnisko Chopina IDOLem niewidomych
Uznanie głosujących zyskały udźwiękowione mapy tyflograficzne, ułatwiające poruszanie się po lotnisku osobom niewidomym. Obecnie na Lotnisku Chopina są cztery takie mapy: przed halą odlotów, na przystanku autobusowym przy hali odlotów, przed halą przylotów oraz na przystanku SKM - Lotnisko Chopina.

Mapy służą nie tylko niewidomym. Projekt graficzny umożliwia dostrzeżenie różnic między obiektami także osobom słabowidzącym i cierpiącym na daltonizm. Korzystają z nich również inni przechodnie, nie tylko z Polski. Komunikaty o najważniejszych obiektach na lotnisku oraz wskazówki dotyczące dotarcia do celu, wygłaszane są także w języku angielskim.

Mapy wyposażone są również w tzw. beacon, czyli nadajnik bluetooth. Dzięki temu osoba posiadająca aplikację Your Way może skopiować mapę do swojego smartfona i korzystać z niej w czasie poruszania się bezpośrednio po terminalu dworca lotniczego.
 
Lotnisko Chopina jest przystosowane także do potrzeb innych niepełnosprawnych. W ubiegłym roku, jako pierwszy obiekt dworcowy w Polsce,  otrzymało od Fundacji Integracja certyfikat OBIEKT BEZ BARIER przyznawany obiektom użyteczności publicznej, biurowym, handlowym i mieszkalnym.
 

Powrót