Liczba pasażerów stołecznego lotniska zarządzanego przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” przekroczyła milion. To wynik zdecydowanie lepszy od prognoz.
Milionowy pasażer na Lotnisku Chopina po szczycie wakacyjnym
W lipcu i sierpniu Lotnisko Chopina odprawiło ponad dwa miliony pasażerów. PPL szacowało, że pierwszy miesiąc po wakacyjnym szczycie zamknie się ok. 840 tysiącami podróżnych. Rzeczywistość wyprzedziła prognozy – wrzesień okazał się rekordowy. 29 września Lotnisko Chopina odprawiło milionowego pasażera, a cały miesiąc zamknie się na poziomie około 1,05 mln podróżnych. To wynik minimalnie wyższy niż w lipcu (1,04 mln) i niewiele słabszy niż w sierpniu (1,185 mln).  Ponadto w bieżącym roku spadek liczby pasażerów we wrześniu jest znacznie mniejszy, niż w tym samym okresie 2019. Oznacza to, że sezon wakacyjny na Lotnisku Chopina wydłużył się. Wliczając wczorajszy rekord, od początku roku Lotnisko Chopina przekroczyło liczbę 5 milionów odprawionych pasażerów, a wrzesień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym stołeczny port obsłużył ponad 1 mln osób. Od połowy maja liczba pasażerów przyrastała z każdym tygodniem o ok. 10 tysięcy, a ostatni miesiąc wakacji okazał się najlepszy od początku pandemii. 8 sierpnia padł tegoroczny rekord liczby odprawionych pasażerów – aż 42 547 wybrało połączenia z Lotniska Chopina. Duży wkład w te wyniki mają przewoźnicy czarterowi. W sierpniu z ich oferty skorzystało 303 tys. osób, czyli co czwarty pasażer Lotniska Chopina. Biorąc pod uwagę ruch rozkładowy i czarterowy, również w sierpniu liczba pasażerów do siedmiu destynacji była wyższa niż w tym samym miesiącu 2019 roku.

Średnia liczba pasażerów odprawionych dziennie we wrześniu 2021 wynosi ponad 35.000. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 5 września – 40 177.

Dodatkowym impulsem do poprawy wyników może być planowane otwarcie rynku amerykańskiego - jednego z najważniejszych kierunków długodystansowych. Lotnisko Chopina liczy również na zwiększenie liczby pasażerów na rejsach do Dubaju. 26 września PLL LOT uruchomił bezpośrednie połączenia między Warszawą a Dubajem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zainteresowanie pasażerów tym kierunkiem rośnie – nie tylko, jeśli chodzi o podróże biznesowe – 1 października startuje tam Światowa Wystawa EXPO, ale również turystyczne lub jako punkt przesiadkowy do krajów azjatyckich czy Australii.

Powrót