Od 1 lipca pasażerowie odlatujący z Lotniska Chopina do krajów ze strefy Non Schengen mogą skorzystać z 4 nowych poczekalni wylotowych (gate).
Lotnisko Chopina uruchomiło nowoczesne poczekalnie dla pasażerów Non Schengen
Nowe poczekalnie (wyjścia 1N-4N) znajdują się na poziomie płyty lotniska i zostały opracowane z myślą o pasażerach tych rejsów, których samoloty zatrzymują się na tzw. stanowiskach oddalonych, do których dotarcie jest możliwe wyłącznie za pomocą autobusów.

- Wprowadzenie stanu epidemicznego, wstrzymanie ruchu pasażerskiego, czy zamknięcie granic kraju niemal całkowicie ograniczyły dotychczasowe funkcjonowanie lotniska. Jednak w tych trudnych czasach nie pozostaliśmy bierni – powiedział Piotr Rudzki, rzecznik prasowy stołecznego portu. – Odpowiednio przygotowaliśmy się do wznowienia pasażerskiego ruchu lotniczego w zupełnie nowej rzeczywistości. Jednym z takich działań jest przygotowanie strefy z 4 nowymi poczekalniami (gate) dla osób, które z naszego lotniska będą wybierać się w podróż do krajów leżących poza strefą Schengen.

Cała przestrzeń poczekalni może pomieścić do 1000 osób (choć w czasach epidemicznych jest to liczba o połowie mniejsza), co w praktyce oznacza, że na każdym z czterech wyjść może zostać obsłużonych do 250 pasażerów. Poza tym każdy z gate’ów wyposażono w cztery czytniki kart pokładowych, co umożliwia równoległy boarding czterech kolejek. Dodatkowo poczekalnie wyposażono w komfortowe siedziska (z uwzględnieniem dystansu społecznego), których część ma wbudowane porty USB i gniazdka elektryczne. Pasażerowie mogą nie tylko skorzystać z nowych toalet (damskiej, męskiej oraz dla osób z niepełnosprawnością), lecz także z darmowego prysznica oraz pokoju opieki nad dzieckiem. Co więcej, w najbliższej przyszłości poczekalnie zostaną wyposażone w automaty vendingowe oraz wózek gastronomiczny.

To jednak nie wszystkie zmiany. We wtorek, 2 lipca 2020 została przywrócona do użytku Droga Startowa nr 1 (11-29, Ursynów - Ursus) na swojej pełnej długości, co oznacza, że jest już dostępna dla operacji lotniczych. Od połowy marca br. była zamknięta ze względów operacyjnych i sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Wszystkie operacje odbywały się na Drodze Startowej nr 3 (15-33, Piaseczno - Ochota/Wola/Bemowo). Od teraz ponownie można wykorzystywać obydwie drogi startowe, w zależności od warunków atmosferycznych lub operacyjnych.
 

Powrót